Zámek Humprecht

Kousek od města Sobotka, severozápadně, na zalesněném kopci se nachází Humprecht. Architekt zámku, Carlo Lurago, se roku 1666 inspiroval raným barokem a pozdní renesancí a tak pod jeho rukama začal vznikat unikátní zámek s oválným půdorysem.

Lovecký zámeček

humprecht1

Vysoký strop hodovní síně

Hrabě Jan Humprecht Czernin proslavil místo pořádáním lovů zvěře, které se v okolních
lesích nacházelo vždy dostatek. Zámek sloužil jako letní, lovecké sídlo až do roku 1738, kdy ho odkoupila rodina Netolických z Eisenberka. Ti však na panství neprováděli žádné úpravy a tak chátralo. Bylo tomu tak až do roku 1926, kdy budovu získalo město Sobotka. Mezi první upravené místnosti patřila akustická hodovní síň  vysoká 16 metrů. Tato místnost se často využívá dodnes  k svatebním obřadům, koncertům nebo jiným společenským akcím.

Zlatý půlměsíc

humprecht

Lesy kolem Humprechtu

Kromě oválného půdorysu si můžete všimnout další zajímavosti. Na střeše zámku se tyčí zlatý půlměsíc. Proč právě zlatý půlměsíc? Podle pověsti byl Heřman Czernin vězněn v Turecku, když vyjednával příměří pro habsburskou monarchii a tudíž slouží jako připomínka. Druhá pověst vypraví o tom, že si jeden ze stavitelů od machometánů přivezl ženu, které chtěl připomínat rodnou zemi.

Okolí

Pokud navštívíte Humprecht, projděte si i jeho okolí. V teplých měsících Vás lesopark kolem zámečku očaruje! Sednout si a relaxovat můžete například pod lípou, javorem babykou, bukem lesním, javorem ztepilým, nebo i pod několika cizokrajnými stromy (jírovec maďal, borovice černá, akát či dub červený).

Návštěvní dobu a informace o prohlídkách najdete na oficiálním webu zámku Humprecht.

Pokud jste ubytovaní na Paldě, je zde možnost koupit vstupenky přímo na naší recepci.

Ukaž to všem 🙂Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odpovězte prosím na jednoduchou kontrolní otázku - ochrana proti robotům * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.